Czas wolny? Spędzaj go aktywnie

Wiele osób w nawale pracy podkreśla, ze na urlopie czy w najbliższy weekend będą leżeć na kanapie i nic nie robić. Tymczasem taka forma spędzania wolnego czasu wcale nie jest dla nas zdrowa. Szczególnie wtedy, gdy mamy siedzącą pracę – wtedy w wolnym czasie warto postawić na aktywność fizyczną.

Form spędzania wolnego czasu jest naprawdę sporo, dzięki czemu każdy może wybrać coś na miarę swoich zainteresowań czy możliwości finansowych. Bo, nie ma co ukrywać, niektóre zainteresowania i hobby mogą być naprawdę kosztowne. Planując różnego rodzaju aktywności, warto pamiętać o ruchu, najlepiej na świeżym powietrzu. Nasz organizm do pełnej regeneracji potrzebuje bowiem nie tylko snu i spokojnego wypoczynku, ale też dotlenienia. Ruch na świeżym powietrzu pozwala na rozruszanie zastanych mięśni, doprowadza krew do wszystkich partii ciała, poprawia metabolizm, a także pozwala na lepsze dotlenienie mózgu, co przekłada się na lepszą koncentrację czy nawet nastrój. Warto o tym pamiętać, gdy przychodzi ochota, aby usiąść z paczką chipsów przed telewizorem.

Wybieraj to, co lubisz

Aktywność fizyczna, wbrew pozorom, wcale nie musi być wyczerpująca czy mocno zaawansowana. Ruszać się przecież każdy może. Zasada jest prosta – w czasie wolnym rób to, na co masz ochotę, a nie to, co musisz, a niekoniecznie Ci się podoba. Jeśli lubisz biegać, załóż wygodne buty, słuchawki z muzyką do uszu i biegnij do pobliskiego parku. Jeśli jednak jogging jest dla Ciebie drogą przez mękę i nie sprawia Tobie przyjemności, nie ma sensu się męczyć. Możesz wybrać coś mniej męczącego – jazdę na rowerze, basen, a nawet zwykłe spacery. Najważniejsza nie jest wyczynowość, a regularność i systematyczność. Zadbaj o to, by codziennie mieć choć pół godziny aktywności na świeżym powietrzu. Niech to będzie choćby spacer po pracy czy rezygnacja z auta podczas jazdy na zakupy. To wystarczy, by poprawić kondycję, dotlenić organizm i zadbać o dopływ dobrego humoru.