Dlaczego warto grać na akordeonie

Akordeon to wyjątkowy instrument, na którym można zagrać praktycznie wszystko. Co więcej – można nauczyć się na nim grać praktycznie w każdym wieku. Nawet, jeśli do tej pory nie miałeś żadnej styczności z instrumentami muzycznymi, akordeon w krótkim czasie nie będzie miał przed Tobą tajemnic.

Akordeon, jak na instrument muzyczny, jest stosunkowo młody, gdyż zdobył popularność dopiero w XIX wieku. Wcześniej jednak w wielu rejonach świata używano instrumentów, które wyglądem i sposobem działania przypominały późniejsze akordeony. Choć akordeon kojarzy się głównie z muzyką ludową i wiejskimi imprezami, można na nim grać także utwory muzyki poważnej, jazzu, a nawet przepiękne tanga. Zakres dźwięku i możliwości akordeonu jest tak duży, że bardzo chętnie sięgali i nadal sięgają po niego znani kompozytorzy, którzy piszą utwory z przeznaczeniem właśnie na ten instrument. Akordeon świetnie brzmi solo oraz w towarzystwie kilku innych akordeonów. Gra na nim to prawdziwa przyjemność, która pozwala wydobyć z muzyki pełną gamę wszelkich emocji.

Nauka nie taka trudna, jak się wydaje

Choć początkowo akordeon może nieco przerażać – ma przecież mnóstwo klawiszy i przycisków, są one stosunkowo łatwe do opanowania. Służą one nie tylko do wydobywania konkretnych dźwięków, ale też do zmiany ich natężenia, barwy czy czasu trwania. Przygoda z akordeonem to świetny sposób na spędzanie wolnego czasu. Można grać samodzielnie, można też zapisać się do profesjonalnej szkoły i kształcić się po okiem specjalistów. Umiejętność gry na akordeonie z pewnością przyda się na rodzinnych imprezach, ogniskach czy spotkaniach z przyjaciółmi. Warto jednak pamiętać, że akordeon jest dość ciężki, może ważyć nawet kilkanaście kilogramów. Gra na nim wymaga kondycji i siły fizycznej. Nic więc dziwnego, że najlepszymi i najbardziej znanymi akordeonistami są przede wszystkim panowie, choć, oczywiście, pań miłośniczek tego instrumentu także nie brakuje.