Nauka gry na instrumencie – talent plus cierpliwość

Nauczyć się gry na dowolnym instrumencie można praktycznie w każdym wieku. Zarówno dzieci, jak i dorośli mogą wybrać sobie gitarę, pianino czy nawet saksofon, a następnie podjąć trud nauki. Nie zawsze będzie łatwo, ale satysfakcja gwarantowana.

W przypadku małych dzieci najczęściej decyzję o nauce gry na instrumencie podejmują za nie rodzice – wysyłają do szkoły muzycznej, motywują do ćwiczenia w domu. Dorośli natomiast chcą się nauczyć dla samych siebie – być może po to, by spełnić swoje dziecięce marzenia, a być może dlatego, że szukają dla siebie ciekawej i rozwijającej pasji. I tak sięgają po gitarę, pianino czy akordeon.

Predyspozycje i sporo wytrwałości

Aby nauczyć się grać na instrumencie, trzeba mieć ku temu pewne predyspozycje. Nie chodzi o wybitny talent, ale zdecydowanie przyda się słuch muzyczny czy poczucie rytmu. Jeśli ktoś tego nie ma, będzie miał problemy z nauką grania na jakimkolwiek instrumencie. Oprócz predyspozycji potrzeba też mnóstwa cierpliwości i wielu miesięcy, a nawet lat ćwiczeń. Nikt od razu nie zostaje wybitnym gitarzystą czy świetnym pianistą – do tego potrzeba długotrwałej pracy. Niektórzy radzą sobie samodzielnie i nie potrzebują nauczyciela – nie zawsze jest on niezbędny. Wielu wybitnych muzyków to samoucy, którzy nawet nie potrafią czytać nut, a dają oszałamiające popisy wirtuozerii. Obecnie nauka jest o tyle prosta, że sporo samouczków czy materiałów instruktażowych można znaleźć w internecie. Wystarczą dobrze nagrane filmiki z lekcjami i nie potrzeba nawet wychodzić z domu, by ćwiczyć na wybranym instrumencie.

Najważniejsze – nie poddawać się

Nauka gry na instrumencie bywa ciężka i może zniechęcać. Prędzej czy później pojawia się rezygnacja, gdy nie wszystko wychodzi tak, jak trzeba. Jednak taki kryzys warto przeczekać, gdyż potem będzie już tylko lepiej. Z biegiem czasu instrument staje się przedłużeniem rąk i można na nim grać bez konieczności patrzenia w nuty czy pilnowania rytmu.