Nauka gry na pianinie

Pianino oraz jego nowoczesna odmiana, czyli keyboard jest jednym z najpopularniejszych instrumentów muzycznych. Nic dziwnego – praktycznie żaden zespół muzyczny nie będzie świetnie grał bez dobrego klawiszowca. Na pianinie można uczyć się grać na wiele sposobów, nie tylko w szkole muzycznej.

Szkoła muzyczna to świetny sposób na naukę gry na instrumencie, jednak dostępna jest wyłącznie dla dzieci i młodzieży. Kto ma na liczniku więcej niż kilka czy kilkanaście lat, nie musi jednak porzucać marzeń o grze na klawiszach. Niemal w każdym mieście można znaleźć prywatne szkoły muzyczne, które uczą gry na całkiem dobrym poziomie. Mogą w nich szkolić się zarówno młodzi, jak i nieco starsi. Ile trwa nauka gry na pianinie? Podstaw można nauczyć się już w ciągu kilku miesięcy, jednak zdobycie poziomu wirtuoza klawiszy wymaga co najmniej kilku lat systematycznej i regularnej pracy. Oczywiście, wszystko zależy także od predyspozycji osoby uczącej się, talentu oraz czasu, jaki może poświęcić na naukę grania i ćwiczenia. Szybciej nauczy się osoba zmotywowana, która może pozwolić sobie na ćwiczenia kilka razy w tygodniu, a nieco dłużej potrwa nauka u typowo weekendowego ucznia.

Można grać dla kogoś lub dla własnej przyjemności

Pianino jest instrumentem uniwersalnym, na którym można grać zarówno utwory muzyki klasycznej, jak i współczesnej. Jazzowe, bluesowe czy typowo rozrywkowe utwory brzmią świetnie zarówno w niewielkich pomieszczeniach, jak i na dużych salach. Instrument ten jest na tyle nieduży i bezproblemowy, że można mieć go u siebie w domu i ćwiczyć wtedy, kiedy ma się na to ochotę. Oczywiście, pod warunkiem, że ma się dobrze wyciszone mieszkanie lub wyrozumiałych sąsiadów. Umiejętność gry na pianinie przyda się w różnych sytuacjach – na rodzinnych imprezach albo do gry w zespole, który jest sposobem na odstresowanie się po pracy. Ponadto, muzyka łagodzi obyczaje, relaksuje, uspokaja, pozwala zredukować stres – można też po prostu grać dla własnej przyjemności.