Perkusja – instrument dla rockmana i nie tylko

Jeśli myślisz, że gra na perkusji to tylko bezmyślne walenie w talerze, lepiej wybierz inny instrument. Perkusja to dość skomplikowane urządzenie, które wymaga precyzji, koordynacji ruchów i wyczucia rytmu.

Gra na perkusji to zajęcie dla ludzi w każdym wieku. Można dołączyć do zespołu i realizować się w bardziej profesjonalnych klimatach, można też grać wyłącznie dla przyjemności. Perkusja, choć hałaśliwa, pomaga się odstresować i wyładować negatywne emocje na bębnach i talerzach. Jest też świetnym sposobem na spędzanie wolnego czasu, a ćwiczenia na niej mogą zmęczyć w takim samym stopniu jak wizyta na siłowni czy w klubie fitness.

Nauka grania – można samodzielnie

Początkujący perkusiści powinni poświęcić sporo czasu na naukę podstawowych ruchów, jak choćby trzymanie pałeczek czy gra na samym werblu. Podczas grania trzeba również liczyć, co pomaga w późniejszej grze, gdy trzeba wkomponować się w grę pozostałych muzyków w zespole. Na perkusji można nauczyć się grać samodzielnie – w sieci można znaleźć sporo samouczków lub filmików instruktażowych, dzięki którym można krok po kroku odkrywać zasady uderzania w bębny czy talerze. Można też skorzystać z nauki u doświadczonych muzyków, wtedy jednak pasja będzie związana z wyższymi wydatkami – profesjonalista bowiem kosztuje. Perkusja świetnie uczy koordynacji ruchów, koncentracji i skupienia. Warto jednak pamiętać, by nie ćwiczyć jednorazowo zbyt długo, gdyż można nadwerężyć sobie nadgarstki. A taka kontuzja uniemożliwi muzyczne ćwiczenia przez dłuższy czas.

Przyda się wygłuszone pomieszczenie

Trzeba też pamiętać, że perkusja to wyjątkowo głośny i dla wielu osób uciążliwy instrument. Jeśli planujesz jego zakup i ćwiczenia we własnych czterech ścianach, zadbaj o to, by sąsiedzi nie mieli powodów do wzywania służb porządkowych. W tym celu dobrze jest jedno pomieszczenie w domu czy mieszkaniu odpowiednio wygłuszyć, dzięki czemu dźwięki dobiegające z niego podczas grania będą odpowiednio wytłumione.