Psychoterapeuta Kraków

Psychoterapeuci pracują różnymi metodami. Wynika to z faktu, że istnieją różne koncepcje terapeutyczne. Warto więc wiedzieć, jak pracuje osoba, do której się udajemy po poradę i której zamierzamy powierzyć nasze sprawy.

Podstawowe koncepcje terapeutyczne to psychoanaliza, terapia Gestalt, terapia systemowa, terapia poznawcza, terapia behawioralna. Różne szkoły psychoterapii używają rożnych metod. Jeśli chodzi o ich skuteczność, to wiele zależy od problemu, z jakim zgłasza się klient i tego, jaką jest osobą.

W końcu nie każdy lubi introspektywne seanse proponowane przez terapeutę psychoanalitycznego, a niektórzy zupełnie nie potrafią się przekonać do działań, jakie proponuje psychoterapia Gestalt. Psychoterapeuta Kraków, który decyduje się na pracę konkretną metodą uczy się jej przez kilka lat w jednej ze szkół psychoterapii. Do tego typu ośrodków przyjmowani są także inni specjaliści – uczyć się psychoterapii może na przykład psychiatra, ale także filozof, jeśli tylko zostanie zakwalifikowany.

Niektórzy terapeuci nie zamykają się wyłącznie w obrębie jednego nurtu terapeutycznego, ale poszukują skutecznych metod także w ramach innych szkół psychoterapii, wtedy informują swoich klientów, że pracują metodą eklektyczną i taka właśnie jest psychoterapia w ich wykonaniu. Współcześnie wiele o tym, czego możemy spodziewać się po psychoterapii u konkretnego specjalisty można poczytać już na stronie internetowej gabinetu psychoterapeutycznego i warto, jeśli myślimy o psychoterapii, poczytać jakie informacje są tam umieszczone – pomoże to nam podjąć właściwą decyzję.