USG prostaty

Prostata, to niewielki gruczoł, znajdujący się w organizmie każdego mężczyzny.

Jest on umiejscowiony pod pęcherzem moczowym. I właśnie jego umiejscowienie, powoduje częste problemy, szczególnie u mężczyzn po pięćdziesiątce. Po urodzeniu gruczoł ten jest niewielki. Później rośnie wraz z człowiekiem, przy czym największy jego rozwój przypada na okres dojrzewania. Później tempo wzrostu jest coraz mniejsze i kończy się, gdy mężczyzna osiąga trzydziestkę. Ma wtedy około 3.5 cm szerokości i waży ok. 20 gram. Pomimo umiejscowienia pod pęcherzem moczowym, strecz odgrywa ważną rolę w układzie płciowym. Produkuje on bowiem wydzielinę, która wchodzi w skład spermy, a dokładniej umożliwia ona plemnikom poruszanie się.

Gdy mężczyzna jest w sile wieku, często nawet nie zdaje sobie sprawy z istnienia tego gruczołu. Ale z wiekiem, na skutek mniejszej ilości hormonów w organizmie, prostata powiększa się, co powoduje bardzo wiele problemów. Przede wszystkim uciskana jest cewka moczowa. Sprawia to sporo problemów podczas oddawania moczu. Gdy gruczoł za bardzo się rozrośnie, całkowite opróżnienie pęcherza moczowego będzie praktycznie niemożliwe. Istnieje wtedy niebezpieczeństwo powstawania infekcji, co może doprowadzić do zaburzeń w pracy nerek. Jeżeli rozrost prostaty jest niewielki, w takim przypadku można stosować leczenie farmakologiczne. Natomiast gdy przerost jest zbyt duży, niezbędna staje się ingerencja chirurgiczna.

Jak więc można zauważyć pierwsze objawy przerostu prostaty?

Przede wszystkim, są to problemy z oddawaniem moczu. Jeśli mężczyzna podczas tej czynności

odczuwa ból, jeżeli mocz oddawany jest mniejszym strumieniem, pod mniejszym ciśnieniem, powinna zapalić się w głowie lampka, że zaczyna się jakiś problem. A jeżeli do tego musimy udawać się do ubikacji coraz częściej, zwłaszcza w nocy, nie powinniśmy się zastanawiać, tylko natychmiast należy udać się do lekarza.

Aby zapobiegać rozwojowi prostaty, należy przede wszystkim dbać o swoją dietę.Należy w niej do minimum ograniczyć tłuszcze, a wprowadzić do niej więcej owoców. Bardzo ważne jest również dbanie o swoją kondycję, czyli częste uprawianie sportów i przebywanie na świeżym powietrzu.

I na koniec jeszcze należy rozwiać mity panujące wśród wielu mężczyzn. Przerośnięta prostata, czy nawet zabieg chirurgiczny na tym gruczole, nie powoduje utraty męskości. U 95% mężczyzn po zabiegu, życie intymne wygląda dokładnie tak samo jak prze operacją. Nie należy więc się obawiać wizyty u lekarza, gdyż może ona tylko wyjść nam na zdrowie.